МОЈА КУЈНА

Мал трик за воздушести палачинки: Еве како правилно да додадете брашно

Палачинките се старомоден деликатес направен од евтини состојки. Подготовката изгледа прилично едноставна, но тоа не значи дека секој пат ќе успеете. Без разлика што треба само да ги изматите состојките и потоа да ги пржите, треба да го знаете вистинскиот сооднос.

Палачинки

Со цел вашите палачинки секогаш да успеат, важно е да знаете колку јајца или брашно треба да додадете.

Пред да додадете брашно во смесата, треба да го просеете. Ова правило важи за сите видови тесто, но особено за палачинките. Просеаното брашно предизвикува помалку грутки, а освен тоа, палачинките ќе бидат повоздушести. Исто така, пред да почнете да ги пржите палачинките, оставете го тестото да одмори малку.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close