РЕЦЕПТИ

Мал трик за воздушести палачинки: Еве како правилно да додадете брашно

Палачинките се старомоден деликатес направен од евтини состојки. Подготовката изгледа прилично едноставна, но тоа не значи дека секој пат ќе успеете. Без разлика што треба само да ги изматите состојките и потоа да ги пржите, треба да го знаете вистинскиот сооднос.

Палачинки

Со цел вашите палачинки секогаш да успеат, важно е да знаете колку јајца или брашно треба да додадете.

Пред да додадете брашно во смесата, треба да го просеете. Ова правило важи за сите видови тесто, но особено за палачинките. Просеаното брашно предизвикува помалку грутки, а освен тоа, палачинките ќе бидат повоздушести. Исто така, пред да почнете да ги пржите палачинките, оставете го тестото да одмори малку.

Subscribe
Notify of
2 Коментари
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Палачинките се ефтин деликатес кој се подготвува насекаде низ светот, а состојките обично секогаш ги имаме дома. Секој знае како да ги направи, но сепак постојат трикови кои ќе ви помогнат секогаш да испаднат совршено. Еве  уште еден одличен совет, а тоа е да направите палачинки без брашно. […]

[…] во балканската кујна, а можете да го намачкате на палачинки или да направите колачи, торти и сл. Секако, домашното […]

Back to top button
close