АСТРОЛОГИЈА

МАРС ВО ДЕВИЦА ДО 27 АВГУСТ 2023: Ќе донесе радикални промени кај многу хороскопски знаци

Марс во астрологијата е синоним за сила, борба и машки принцип. Планетата е задолжена за секоја наша доброволна и неволна акција. Тоа е инстинкт за преживување, но и за освојување. Во модерната астрологија, таа го претставува нашиот однос кон работата и начинот на кој постапуваме во физичкиот свет. Тој е тој што не движи, ни дава храброст и сила.

До последните денови од август оваа црвена планета транзитира во знакот на интелектуалната Девица.

Марс во Девица

Во овој срамежлив и човечки знак тој не е особено среќен бидејќи тука ништо не е инстинктивно. Девицата е практична, внимателна, па овој Марс ќе ја изгуби спонтаноста и храброста, но ќе стане повреден и поумешен.

Кој коси, а кој вода носи?

Фигуративно кажано, Марс е сите сечила, копја, алатки, оружја и орудија кои биле измислени само за некои древни транзити на Марс низ соѕвездието Девица бидејќи нема ништо во Девица што нема практична примена. Дури и сега, додека другите планети се понесени од имагинацијата и емоциите, овој Марс ќе се обиде да биде страната што се бори да не оди ирационално во крајности, туку да служи на некое општо добро.

Оваа улога не е нешто што е типично за него, туку некој мора да работи непопуларни работи. Ќе се погрижи да се жнеат полињата со пченица, се во амбарите да е под конец.

Тој ќе ги организира луѓето, ќе ги обедини да ја завршат работата бидејќи Девицата знае дека доаѓа зимата и не сака да ја пречека неподготвена. Во модерното време, кога сите овие работи претежно се преземени од машини и само мал број луѓе работат на полињата, овој Марс почна добро да се справува и во канцеларијата. Тој доаѓа прв на работа, прави најмногу и не си оди дома додека не провери дали се е готово. За луѓето кои го имаат тука во својот натален хороскоп, ова може да биде опсесија со работа, педантерија, но и ситничарство. Иако е многу вреден, тој може да се изгуби во деталите и да преземе премногу, дури и ако никој не го бара тоа. Добар дел од денот ќе помине во исправање на туѓите грешки и опашки. Иако може да изгледа како да е гик, тој не е! Тој е единствениот кој знае дека целиот процес е составен од ситни детали и дека визијата не може квалитетно да се реализира ако и најмалиот дел се направи лошо.

Нови перспективи

Ова лето ќе биде особено добро за секакви интелектуални работи. Бидејќи во одреден момент ќе биде поддржан од Јупитер и визионерскиот Уран, можеме да го очекуваме и неочекуваното. Нашето е да не размислуваме премногу, туку да ја почитуваме секоја нова искра, секоја нова идеја и се што бара иновативен принцип на размислување. Умот е остар и брз, така што ова ќе биде плоден период за усвојување на нови технологии, изнаоѓање начини како технологијата да работи за нас, наместо нас, и како да ја користиме за многу практични цели. Затоа многумина на одмор ќе си играат со вештачката интелигенција, ќе го запознаат нејзиниот начин на функционирање и ќе ја дочекаат есента подготвени за нови предизвици. Ова е подигање на широките народни маси на повисоко ниво.

Доколку ви треба личност која има дарба за анализа, ова е идеален период да дојдете до таква личност. Остриот ум и окото за детали ќе ја пронајде секоја маана и ќе ви понуди барем неколку добри можности. Ако, пак, ви треба некој кој вешто ракува со алатки, тој е незаменлив затоа што највешто ги користи. Тој е прв во микромеханика, лабораторија, ветеринарство, статистика, програмирање и ИТ сектор… Покрај тоа што летово Марс е силно ориентиран кон нови технологии и проширување на хоризонтите, тој ќе се занимава и со заштита на животната средина, работничките права и борбата за правата на луѓето и животните. Не е бајковит или сентиментален, зборот му е остар, прецизен и праведен. Систематски, но и непредвидлив, овој транзит има ефект сите да станеме генијалци во некои сфери.

На глобално ниво

Кога станува збор за настани на светско ниво, сега можеме да очекуваме промени во законите поврзани со правата на работниците, здравствената заштита и ветеринарната медицина, законите за технологијата за вештачка интелигенција, реконструкцијата на интернет технологијата, нови откритија, како и нови сојузи, кои можат да бидат изненадувања. Можни се и притисоци врз работничката класа, но доколку се премногу силни, ќе предизвикаат спротивен ефект. Светот се забрзува, а во такви околности ништо што е статично не може да преживее и многу брзо ќе биде само туѓо тело кое мора да се отстрани. Ова е раѓање на нови синдикални здруженија, можни се и голем број откази и адекватни одговори и барања на работниците. Ова е време кога се раѓа колективната храброст, но со голема доза на генијалност.

На кој знак Марс во Девица ќе донесе главоболка, а на кој љубов на работа:

ОВЕН
Може да очекувате многу динамично деловно опкружување, реорганизација, кадровски промени и многу работа. Можно е да бидете нетрпеливи со колегите, но обидете се да не реагирате при првото топче. Добар период за барање нова работа.

БИК
Овој транзит ви одговара. Се будат силата и виталноста, но и подготвеноста за борба за љубовта, која може да биде космички силна. Поголемата физичка активност ќе го задоволи вашето тело, а резултатите ќе бидат видливи брзо.

БЛИЗНАЦИ
Овој транзит може да ви биде непријатен, а можна е и некоја работа, реновирање или уредување на инсталации во куќата. Семејството го бара вашето внимание, а некои Близнаци можат сериозно да се посветат на приватната работа. Можни се и потези.

РАК
Летово забрзувате и едно е сигурно, летово ќе го паметите по одличната динамика. Ќе бидете постојано во движење, справувајќи се со непосредната околина, технологијата, транспортните средства, но и со новите знаења.

ЛАВ
Овој транзит ви носи можност за заработка, но и зголемено трошење пари. На работа сте посурови и понетолерантни. Слаба точка е пределот на грлото и вратот, затоа внимавајте со ладните пијалоци.

ДЕВИЦА
Добивате многу енергија и динамика, која мора да се потроши соодветно за да не станете нервозни и премногу агресивни. Ќе имате поголема храброст да ги претставите промените на вистински начин. Поддршка од странство. Вашата слаба точка се главата и стомакот.

ВАГА
Ви се советува да спиете редовно бидејќи сега вашите соништа ќе имаат пророчки квалитет, а можете да откриете и некои потсвесни механизми кои ве кочат. Интереси за другиот свет и мистериозни работи.

СКОРПИЈА
Ве очекува динамичен период, здружување и нови проекти. Пријателите играат важна улога, а можни се и нови интересни познанства.

СТРЕЛЕЦ
Можеби ќе имате некои промени во деловниот план, нови колеги или нови проекти. Поволен период за промена на работното место, особено ако сте незадоволни од старото.

ЈАРЕЦ
Ви се допаѓа оваа енергија, таа ве отвора за нови погледи на светот. Соработката со странство е речиси сигурна, но и патувањата. Идеално време за учење и иновации.

ВОДОЛИЈА
Влегувате во фаза на трансформација. Време е да се исчистите и да промените некои навики. Можна инвестиција во заеднички бизнис. Силно либидо.

РИБИ
Вие комуницирате прецизно и јасно. Исто така, можно е да бидете малку нетрпеливи кога се во прашање другите. Потребна е поголема тактичност и толеранција.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close