ЗАНИМЛИВОСТИ

Состојката поради која орхидеите цветаат како луди!

Орхидеите се ремек-дело на природата што го обожаваме, а оваа едноставна состојка за природно ѓубриво ги претвора во вистински ѕвезди со брзина на светлината. Еве ја тајната.

Лукот е клучна состојка за силен раст и расцут на вашите орхидеи! Отфрлање на штетници, спречување на габични инфекции и поддршка на силата за брзо и бујно растење – сето тоа е обезбедено од ова неверојатно природно ѓубриво.

орхидеи

Како да се направи? Измешајте една лажичка лук во прав со зовриена вода, процедете ја смесата и ставете ја течноста во распрскувач за вода. Потоа со оваа течност попрскајте ги орхидеите.

Сулфурот од лукот придонесува за создавање на витални елементи како хлорофил, протеини и амино киселини, неопходни за здрав раст на орхидејата. Но, бидете внимателни! Употребувајте ја водата со лук умерено, по можност како месечен превентивен третман. Претерувањето може да им нанесе повеќе штета отколку корист на вашите скапоцени растенија.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close