ЗАНИМЛИВОСТИ

Што имала Кралицата Елизабета во кутијата за накит која по повод платинестиот јубилеј била прикажана во јавноста, а содржината изненади многумина

Кралицата Елизабета отворила неверојатна лична кутија за накит за време на нејзината платина јубилејна прослава.

Ова билае ретка можност да се ѕирне во колекцијата, сопственост на кралицата.

Што имала Кралицата Елизабета во кутијата за накит

Изложени биле серија брошеви, кои кралицата често ги носиеше како симболичен знак за време на официјалните турнеи во Комонвелтот, како и нејзините познати дијамантски круни.

Брошите вклучуваат брош од канадски јаворов лист на компанијата што го носеше принцезата Елизабета при нејзината прва посета на Канада во 1951 година. Подоцна позајмен на Камила, војвотката од Корнвол и Кејт Мидлтон. Исто така, беше изложен брош од пламен крин, кој го претставува националниот цвет на Зимбабве и Замбија.

Брош со сребрена папрат од Нов Зеланд, позајмен на Кејт од кралицата за нејзината турнеја со принцот Вилијам во 2014 година, беше исто така меѓу изложените.

Постоела и познатата дијамантска круна на кралицата, која била наследена од кралицата Викторија во 1821 година.

 

Напишете коментар

Back to top button