ЗАНИМЛИВОСТИ

Попрскајте го ова на местата каде што се појавила мувла: За 20 минути ѕидот ќе изгледа како да сте го избелиле

Мувла или црни дамки на ѕидовите се штетни за здравјето на луѓето, а се создаваат поради лошата конструкција, пукнатини, испукани цевки или влага што се појавува додека се туширате.

Muvla na zid

Еве како можете да го решите тој проблем:

Хидроген пероксид

Ова е добро познато белило кое ќе ги отстрани трагите од мувла. Истурете три процентен хидроген пероксид во шише со распрскувач и испрскајте на мувлосаните места. Оставете го да делува околу 10 минути и избришете го.

Алкохолен оцет

Исто така, истурете го оцетот во шише со распрскувач и испрскајте ги црните дамки. Ако не ви се допаѓа неговиот мирис, можете да додадете неколку капки есенцијално масло.

Сода

Дамките можете да ги исчистите и со обична сода бикарбона или уште подобро – измешајте ја со оцет.

Масло од чајно дрво

Ова масло не се користи само за нега на кожа и коса, туку е одлично и за дезинфекција на домот. Две лажички масло измешајте со 450 мл вода и истурете ја смесата во шишето. Пред употреба, протресете го и испрскајте го на површината и оставете го да се исуши.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close