ЗАНИМЛИВОСТИ

Пет најевтини европски градови идеални за краток одмор

Од дегустација на вино во Франција до целогодишно сонце во потценет медитерански скапоцен камен – ви ги откриваме петте најевтини европски градови за кратка пауза.

Краков, Полска

Најевтин и најдобар, според посетителите – вториот по големина град во Полска го зазеде првото место (заедничко со Валенсија) во неодамнешното истражување за најдобрите градови за одмор во Европа. Истражувањето на волшебниот средновековен стар град нема да ве чини многу, а ќе видите многу цркви и големи палати, како и најголемиот пазар во Европа.

Краков Полска

Задолжително посетете го Kazimierz. Претежно трошен за време на комунистичката ера, историскиот еврејски кварт (со обновени синагога и гробишта од 19 век) сега е креативен центар полн со уметнички галерии, чудни и винтиџ продавници и модерни коктел барови.

Утврдените кули на кралскиот замок Вавел се издигнуваат над градот, каде што биле крунисани полските кралеви и кралици. Внатре, ќе најдете оригинални ренесансни фрески, позлатен мебел и полски накит од круната. Ако огладнете, оброк од три јадења за двајца со шише вино чини околу 73 евра, а не пропуштајте патување до блискиот Аушвиц: местото на најсмртоносниот концентрационен логор во нацистичка Германија. Просечната авионска карта е 120 евра, а хотелската цена е 76 евра.

Бордо, Франција

Можеби е познат по своите вина (кои може да се пијат по најниски цени во прекрасните кафулиња), но овој жив пристанишен град може да понуди многу повеќе што не вклучува мамурлак. Прекрасните неокласични плоштади и елегантните авении на Стариот центар – светско наследство на УНЕСКО – се исполнети со повеќе од 300 наведени згради.

Златниот триаголник е во неговиот центар, каде што ќе најдете елегантни кафулиња и луксузни бутици. Не пропуштајте ја катедралата Сен-Андре со самостојната камбанарија и готски кралски влез. Од друга страна, речната еспланада – ривиера со палати од 18 век и бујни јавни градини – е едно од најубавите шеталишта во Европа.

Не е изненадувачки што Бордо е награден со пет ѕвездички за храна и пијалок, а ноќевање во хотел со три или четири ѕвезди во просек чини само 96 евра – помалку од половина од цената за истите работи во Париз. Не пропуштајте го ултра-модерниот музеј Cite du Vin, чии интерактивни експонати покриваат 2.000 години локално производство на вино. Влезницата од 22 евра вклучува бесплатна чаша вино во барот на покривот. Просечната цена на авионска карта е 115 евра.

Прага, Чешка

Познат како „Градот на сто кули“, безбројните улици на главниот град на Чешка се полни со добро сочувани згради и шарена барокна архитектура. Прошетка покрај реката Влтава, која ја минуваат низа мостови – вклучувајќи го и познатиот Карлов мост со неговите статуи. Импозантниот Прашки замок, кој беше седиште на чешката влада повеќе од 1.000 години, доминира на хоризонтот на левиот брег. Заоблениот засводен таван на салата Владислав и готската катедрала Св. Вида.

Прага можеби не е ниската дестинација како што беше некогаш, но рестораните сè уште се прилично евтини. Уживајте во локалните класици (како гулаш и шницел) со чаша чешко пиво. Не ја пропуштајте парадата на механички фигури на астрономскиот часовник на Старото градско собрание – најстариот сè уште работи. Просечната авионска карта чини 140 евра, а хотелот 96 евра.

Будимпешта, Унгарија

Главниот град на Унгарија е два града по цена од еден: Буда – средновековна цитадела на врвот на еден рид и Пешта – помодерна страна создадена за царската ера. Одделени со Дунав, тие беа обединети во 1873 година и станаа главен град на Австро-Унгарија.

Доколку сте расположени за спа патување, Будимпешта е вистинското место за вас. Szechenyi е еден од најголемите спа комплекси во Европа, а пред да уживате во релаксирачка масажа, можете да пливате во 16 базени – секој со различна температура.

Што се однесува до ноќниот живот, баровите во урнатините на градот се чудни и евтини, а Szimpla Kert, сместена во трошна, напуштена фабрика, е најстариот и најпознат бар. Можете да го посетите и фармерскиот пазар секоја недела, каде што производителите изложуваат месо, сирења, мед и џемови. Не пропуштајте да ја посетите Кралската палата за да ја видите колекцијата на прекрасни позлатени готски олтари. Просечната авионска карта е 150 евра, а хотелот 100 евра.

Валета, Малта

Оградениот главен град на Малта не само што се наоѓа на ридскиот полуостров помеѓу две од најубавите природни пристаништа на Медитеранот, туку ужива и во повеќе од 300 сончеви денови годишно. Нејзината мрежа од тесни, добро сочувани улици со калдрма – обложена со чудни продавници и кафулиња – е многу проодна и лесна за навигација. Ако сакате да ги видите главните знаменитости на Валета, прошетајте 1 км по улицата Република.

Ко-катедралата Свети Јован – со своите раскошни фрески и позлатениот барокен ентериер – е нешто што не треба да се пропушти. Бруталниот приказ на Караваџо на обезглавувањето на Јован Крстител, најголемата од сите негови слики, е во ораторијата. Хотелите чинат 85 евра за ноќ, а уличната храна во Валета ќе ви помогне да ги држите вашите трошоци под контрола. На споредните улици на градот, можете да уживате во вкусни локални јадења како што се чорба од зајаци, свежа сабјарка и колачи исполнети со грашок – пешачката тура е најдобриот начин да ги доживеете.

Не пропуштајте крстарење низ Гранд Харбор со традиционално дрвено „водено такси“ за да уживате во утврдувањата на Валета од поинаква перспектива. Просечната авионска карта е околу 160 евра.

Facebook коментари:

Leave a Reply

Back to top button
close