ЗАНИМЛИВОСТИ

Колку долго домашните кучиња можат да останат сами дома?

Да се ​​има куче значи да се има јасно дефиниран дневен распоред. Сè што правите или планирате мора да биде однапред договорено и не е невообичаено да одбиете дружење со пријателите или ноќно излегување бидејќи не можете да се опуштите знаејќи дека вашето куче е само дома.

Kuche sonuva

Кучињата уживаат во друштвото на своите луѓе, но тоа не значи дека е нужно лошо или опасно да ги оставите сами дома. Се разбира, не треба да ги оставате премногу долго и треба да се погрижите времето што вашето куче го поминува само дома да биде што е можно попријатно.

Првото прашање што ги мачи повеќето сопственици е колку кучето може да издржи без да оди на прошетка или без да врши нужда.

Ветеринарите велат дека во просек, кучињата треба да уринираат три до пет пати на ден. Сепак, тоа е многу индивидуално прашање, но секако дека кученцата и постарите кучиња дефинитивно треба почесто да „одат во тоалет“.

Ова се некои чести моменти кога можете безбедно да го оставите вашето куче на мира, земајќи ја предвид неговата возраст.

Кученца
Еден час за секој месец на возраст (тримесечно кученце може да помине три часа без мокрење).

Возрасни кучиња (по една година)
Тие можат да бидат сами без прошетка до осум часа, но идеално е околу шест часа.

Кучиња постари од 8 години
Во зависност од нивната големина и здравје, но никогаш не треба да се оставаат сами повеќе од 6 часа.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close