ЗАНИМЛИВОСТИ

Испробајте го најдобриот трик: Ставете го ова во машината за перење за да ги одржувате крпите свежи и миризливи подолго време

Ако по некое време вашите крпи стануваат груби и изгледаат измиени, треба да додадете бел оцет во машината за перење наместо омекнувач.

– Додадете половина шолја бел оцет во циклусот на плакнење наместо омекнувач. Можете да додадете неколку капки етерично масло за мирис. Ова ќе помогне да се отстранат остатоците од детергентот, а вашите крпи ќе бидат меки, нежни и освежени. Уште повеќе, антимикробните својства на оцетот се борат против бактериите, а притоа не ја уништуваат ткаенината при перењето.

Не претерувате со количината на прашок или течен детергент за перење, што е честа грешка на повеќето луѓе.

– Премногу детергент може да резултира со прекумерно „лепење“ на крпите, што ќе ги направи крути и ќе ја намали нивната апсорпција. Држете се до количината препорачана на пакувањето или дури обидете се да користите помалку. Крпите ќе бидат уште помеки.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close