ЗАНИМЛИВОСТИ

Го намалуваат стресот и ја ублажуваат болката: Миленичињата позитивно влијаат на здравјето на нивните сопственици

Куче или мачка можат да ви го разубават животот, но имаат големо влијание и на менталното и физичкото здравје

Домашните миленици, како што се кучињата и мачките, не само што се најдобри крзнени пријатели, туку и позитивно влијаат на здравјето на сопственикот.

Миленичињата го намалуваат стресот и ја ублажуваат болката

Го намалуваат стресот

Играњето со домашно милениче го зголемува нивото на окситоцин (хормон на среќа) во телото и истовремено го намалува нивото на кортизол (хормон на стрес). Расите кои најдобро помагаат во тоа се Јоркширскиот териер, боксер, лабрадор, кадрав бишон, дакел. Експертите од Универзитетот во Њујорк открија дека кога прават нешто стресно, луѓето се посмирени ако нивното куче е во близина.

Тие ја ублажуваат болката

Миленичето може да биде најдобриот лек за хронични болки, како што се мигрена или ревматизам. Откриено е дека луѓето кои закрепнале по операцијата со своите миленици користеле помалку лекови против болки од оние кои немале домашно милениче.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close