ЗАНИМЛИВОСТИ

„Babylon“: Ремек-дело на амбицијата и декаденцијата

„Babylon“ е филмско ремек дело кое го оживува подемот и падот на повеќе ликови за време на ерата на нескротлива декаденција и неморал во раните години на Холивуд.

Режиран од визионерскиот талент што застана зад „La La Land“ и „Whiplash“, Демиен Шазел, и со ол-стар актерската екипа со Марго Роби и Бред Пит во главните улоги, овој филм е доказ за уметноста на раскажување приказни.

Со својот емотивен ролеркостер, „Babylon“ испорачува низа искуства што ќе ги остават гледачите воодушевени. Беспрекорно ги спојува хуморот, тагата, инспирацијата, па дури и гревот за да создаде повеќеслоен наратив. Режијата е уметничка брилијантност, додека сценариото плени со извонредното раскажување.

Особено впечатливи се деталите во изработката на костимите и сетовите, кои ќе ве маѓепсаат и ќе направат да се чувствувате како да можете да ги допрете… и секако, извонредните изведби на актерската екипа која сите толку добро ја знаеме.

Филмот бестрашно навлегува во грдите вистини на филмската индустрија, разоткривајќи ја суровата реалност. Бред Пит уште еднаш ја покажува својата актерска моќ, додека Марго Роби испорачува сензационална изведба која не е ништо помалку од хипнотизирачка. Музиката е одлична и сигурно ќе ви остави впечаток, а доколку сте прави љубители на филмот и филмската индустрија, тогаш „Babylon“ е апсолутна препорака.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close