РЕЦЕПТИ

Турлитава – вкусно, традиционално јадење

Потребни состојки:

 • 1,5 кгр. мешано месо (свинско и телешко месо исечено на коцки)
 • 200 гр. боранија
 • 20-30 парчиња бамја
 • 1 тиквичка
 • 1 модар патлиџан
 • 1 глава кромид
 • 1/2 кг. зелка
 • 2 средни домати
 • 1-2 по можност црвени (или зелени) пиперки
 • 1/2 кг. компири
 • 1/2 кг. моркови
 • 200 ml. масло
 • сол
 • бибер
 • вегета

Подготовка:

Целиот зеленчук се чисти и се сече на парчиња а кромидот се ренда и се става во тава (највкусно би било доколку турлитавата ја готвите во земјана тава). Убаво измешајте и пoсолете по вкус. Преку зеленчукот наредете ги парчињата месo претходно издинстани со малку масло и вода. Ставете вегета и бибер, прелијте со масло и ставете во рерна да се пече на температyра од 200°С, околу 2 часа.

 

Напишете коментар

Back to top button