РЕЦЕПТИ

Пржени тиквички со прелив

Пржените тиквички можат да бидат идеален пролетен ручек, лесен и заситувачки. Тие се вкусни и лесни за правење. Во оваа верзија акцентот е ставен на начинот на сечкање пред пржење, но и на преливот.

Пржени тиквички со прелив

Потребни состојки:

  • 3-4 тиквички
  • 200-250 грама брашно
  • сол, сув зачин, црвен пипер, бибер, оригано…
  • 5 јајца
  • масло за пржење

За прелив:

  • 1 китка магдонос или копар
  • 4-5 чешниња лук
  • бибер, оцет

Начин на подготовка:

Тиквичките се сечат до дршката за да може од нив да направите зепеза, значи треба да бидат споени на едната страна.

Потоа се валкаат во презла од брашно, јајца и зачини.

Валаните тиквички ставете ги на масло да се пржат додека не поруменат.

Се сервираат со прелив од ситно сечкан магдонос или копар, лук и јаболков оцет.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close