РЕЦЕПТИ

Не ви треба ни корнфлекс! Еве како да направите крцкаво пилешко

За ова одлично јадење ќе бидат доволни малку брашно, зачини и пилешки гради

Потребни состојки:

  • 200 грама бело брашно
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка црвен пипер
  • 2 јајца
  • 150-200 мл вода
  • 4 пилешки гради
  • црн пипер, лук во прав или кромид во прав по желба
  • масло

Крцкаво пилешко

Начин на подготовка:
Измешајте ги брашното, црвениот пипер, зачините, две јајца и вода. Пилешкото се сече на ленти, се меша во смесата, па се пржи во длабоко тавче со масло.

На здравје!

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close