РЕЦЕПТИ

Крофнички – Брз десерт кој се топи во уста!

Потребни состојки:

  • 1 шоља (200ml) крем сирење
  • 1 јајце
  • 1/2 чаша шеќер
  • 1 лажица прашок за пециво
  • 1 чаша брашно

крофнички

Начин на подготовка:
Во еден сад ставете ги сирењето со јајцето и измешајте, додадете шеќер и повторно измешајте. Измешајте шолја брашно со прашок за пециво. Смесата ставете ја на набрашнета работна површина и со раце замесете меко тесто. Со тестото обликувајте топчиња со големина на орев (може и дебела кора со сукало и кругчиња со чашка за ракија) и ставете неколку топчиња во врело масло и пржете ги од сите страни додека не поруменат. Посипете ги крофните со шеќер во прав. Пријатно!

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close