ЗАНИМЛИВОСТИ

Го пресоливте јадењето? Еве неколку трикови кои можат да го спасат тоа

Колку и да сте вешти во кујната, сигурно некогаш ви се случило ненамерно да го пресолите јадењето

Дали случајно сте станале член на клубот „Премногу сол во храната“? Не грижете се, не сте единствените! Сите барем еднаш сме се нашле во ситуација да ја пресолевме храната. Но, нема потреба од паника! Имаме неколку одлични совети кои ќе ви помогнат да ја поправите оваа солена ситуација за кратко време.

Додадете компири во храната
Кога станува збор за премногу солени јадења, најсигурниот совет доаѓа од нашите баби. И не би се изненадиле ако баба веднаш ни предложи трик – компирите излупете ги и исечете ги на коцки, додадете ги во јадењето и сварете ги. Кога компирот е целосно сварен, едноставно извадете ги. Овој трик е особено ефикасен за пресолените супи, чорбите и јадењата со многу течност. Баба знае што прави, затоа верувајте му на нејзиниот мудар совет и зачувајте го вашето јадење од вишок сол.

Клин со клин или сол со шеќер
Ако случајно немате компири при рака, можете да се потпрете на стариот добар шеќер. Земете една лажица и ставете малку шеќер во супата или сосот. Оставете го шеќерот да се раствори неколку секунди, но внимавајте да не се раствори целосно или да не влезе лажица шеќер во сосот – тоа само ќе го расипе вкусот наместо да го подобри. Затоа, внимавајте со шеќерот, бидејќи тој може да биде спасител во овие ситуации.

Кора од леб
Трето решение – кората од бајат леб потопете ја неколку минути во сосот за да се впие вишокот сол.

Facebook коментари:

Напишете коментар

Back to top button
close