АСТРОЛОГИЈА

Ретрограден Уран во Бик до 27.01.2024: Неговото влијание ќе го почувствува секој хороскопски знак – Следува период на големи промени

Плутон, Нептун, Сатурн и Венера влегоа во нивните ретроградни циклуси во последниве недели, а во забавата се приклучи и озлогласениот Меркур. Спремен да ја подигне таа ретроградна енергија на друго ниво е Уран кој ја разбива парадигмата, кој ја прави својата годишна ретроградна екскурзија во Бик од 28 август до 27 јануари 2024 година.

Retrograden Uran vo Bik

Именуван по грчкиот бог на небото, Уран е планетата на промените, па доаѓа да ги размрда работите. Секој пат кога Уран започнува нов транзит, тоа е покана да се трансформира и еволуира. Уран сака да ги скрши старите начини на постоење и статус кво, и е поврзан со слободата.

Бидејќи Уран е една од генерациските (наместо лични) планети, нејзиниот ефект има тенденција да биде колективен по природа, предизвикувајќи големи промени додека се движи низ својата подолга ретроградна патека. Бидејќи планетата е во надворешниот дострел на нашиот Сончев систем, нејзиниот транзит трае многу подолго. Сепак, ефектот на неговата ретроградност може да дојде како повик за будење, охрабрувајќи нè сите да го прифатиме неговиот бунтовнички дух – или да го искористиме за повторно да ги создадеме нашите пошироки општествени системи.

Ретроградниот Уран се јавува во Бик – фиксен знак кој е озлогласен против промени и владее со основните области од животот како што се парите, вредностите, безбедноста и физичката состојба.

Еве како овој ретрограден Уран може да влијае на секој хороскопски знак:

ОВЕН
Уран ве поканува да ја преиспитате вашата финансиска област бидејќи планетата во Бик ја зазема вашата втора куќа на лични финансии, имот и вредности. Размислете за вашата моментална врска со парите и вредностите и размислете како можете да се приближите до вашата идеја за финансиска слобода. Како сакате вашите пари да се вклопат во вашиот живот и дали вашиот тек на пари е доволен за поддршка на вашите соништа и амбиции?
Знајте дека овој период е најдобар за собирање информации и планирање – а не избрзани потези. Ова значи дека треба да размислите за овие прашања и да почувствувате непријатност од она што не функционира за вас, а потоа да идентификувате како можете да направите мали одржливи промени со текот на времето.

БИК
Уран е ретрограден во вашиот знак, што значи дека би можеле да ви претстои целосна трансформација. Можеби е време да ја преиспитате вашата слика и начинот на кој се претставувате. А тоа може да значи дека ќе претрпите физичка или емоционална трансформација.
Размислете за претходните промени во вашиот живот и какви лекции би можеле да научите од тие моменти.

БЛИЗНАЦИ
Вашата 12-та куќа на потсвеста е во студената сенка на Уран за следниот период. Ваша задача е да бидете свесни за тоа како невидливите сили во вашиот живот можат да влијаат врз вас и можеби да ве кочат.
Запрашајте се кои се скриените влијанија во вашиот живот? Дали траумата на предците го поттикнува вашето однесување денес? Заземете некоја духовна пракса или можеби истражувајте во вашите минати животи за да разберете кои невидливи сили ги гледаат вашите постапки.

РАК
Дали чувствувате чувство на припадност? Уран го насочува фокусот кон вашата 11-та куќа на пријатели и дружење. Ова е покана да размислите дали навистина ги цените и поддржувате луѓето со кои го поминувате вашето време и, пак, дали тие ве ценат и ве поддржуваат. Ако сте дел од заедница или добротворна организација, дали е тоа причина во која навистина верувате? Оваа ретроградна е можност да погледнете како функционираат вашите пријателства и платонски врски.

ЛАВ
Уран транзитира низ вашата 10-та куќа на кариерата и јавната перцепција, правејќи го моментот зрел за метаморфоза.
Сега е време да ги испитате сите стравови или инхибиции што можеби ве спречуваат да зачекорите во вашата моќ. Овој транзит е за вашата цел и мисија, а прашањето за вас е „Дали му ја давам мојата светлина на светот? И ве поттикнува да размислите како најдобро да го направите ова.

ДЕВИЦА
Подгответе се да го отворите умот или да ја промените перспективата. Уран е во вашата деветта куќа на образованието, мудроста и патувањето, што значи дека можеби е време да дознаете повеќе за темата за која отсекогаш сте биле заинтересирани, но можеби не сте одвоиле време за истражување.
Размислете за инвестирање време, пари или напор за стекнување нови вештини или увиди, без разлика дали се запишувате на курс или образование, планирате патување или едноставно читате нов куп книги за филозофија, религија или уметност. Во секој случај, ќе имате корист од прифаќањето на нова перспектива.

ВАГА
Оваа ретроградна ја истакнува вашата осма куќа на финансиите, сексуалноста, долговите и инвестициите. Испитајте ги вашите верувања за парите и инвестициите и откријте како вашата врска со парите влијае на вашето чувство за контрола и самопочит.
Постои сложена врска помеѓу љубовта и парите, а Вагите го чувствуваат тоа повеќе од кој било, бидејќи тоа е знак многу фокусиран на партнерство, еднаквост и рамнотежа. Ова е исто така одлично време да се помирите со долговите што ги должите, без разлика дали буквално или фигуративно и размислете како можете да ги исплатите.

СКОРПИЈА
Ова ретроградно се однесува на вашите партнерства, бидејќи се случува во вашата седма куќа на врските. Одвојте малку време за да размислите како вашите најважни романтични, платонски или деловни односи се поврзани со тоа кои сте сега и каква улога играат тие во вашиот живот.
Можеби функцијата или формата на овие врски мора да се трансформираат за да одговараат на вашите идни планови. Може да има некаков пресврт, бидејќи ретроградноста не е најдобро време за преземање акција, па почекајте ако сфатите дека една од вашите односи навистина треба да се промени. Искористете го овој момент за да прегледате зошто и како вашата динамика треба да се промени.

СТРЕЛЕЦ
Имате вродена желба за слобода. Додека Уран се движи низ вашата шеста куќа на здравје, благосостојба и рутина, размислете како би можеле да внесете некоја авантура во вашиот секојдневен живот.
Дали сте се задржале на идејата дека вашиот ден треба да започне во зората или дека одморот е всушност мрзеливост? Дали сте воспитани да верувате дека распоредот од девет до пет е единствениот правилен начин за работа или дека најдобриот начин да се стекнете е да трчате? Ретроградниот Уран е време да ги трансформирате верувањата – особено оние што сте ги избрале од другите кои не се совпаѓаат со вашата личност – и да размислите како да го нацртате сопствениот пат кога станува збор за тоа како ги поминувате деновите.
Размислете дали има активности и практики кои можеби повеќе го поддржуваат вашето здравје и благосостојба од оние што ги правите сега.

ЈАРЕЦ
Прифаќањето на играта и забавата можеби не е ваша работа, но непријателскиот Уран што се движи ретроградно низ вашата петта куќа на креативноста, децата и задоволството ве турка да го правите токму тоа.
Како резултат на напорна работа и играње според правилата, може да се чувствувате задушени во вашата моментална способност да се изразувате – поради што треба да се фокусирате на тоа како да го негувате вашето внатрешно дете. Посветете малку време на вашата омилена креативна работа (или онаа што можеби сте ја сакале како дете) и дозволете си да се опуштите и да бидете малку поопуштени и разиграни.

ВОДОЛИЈА
Овој ретрограден Уран може да ве најде како лекувате семејна траума. Патот на Уран се движи низ вашата четврта куќа на домот и семејството, па можеби ќе бидете принудени да копате во вашите корени за да разберете како потеклото и минатото на вашето семејство ве обликувале.
Овој транзит е за разбирање дека вашата приказна е поврзана со поголеми општествени структури. Поминете го ова време ослободувајќи се од семејните заплетки што не ви служат, за да можете да ја насочите вашата енергија на тоа што сте вие ​​(и вашите луѓе) навистина.

РИБИ
Ретроградниот Уран се движи низ вашата трета куќа на комуникација и учење. Бидејќи оваа куќа се занимава со перцепција – како ги гледаме работите и како ги комуницираме – ова е време да разјасните како се чувствувате пред да ја споделите со другите.
Обидете се да водите дневник и да го направите дел од вашата редовна рутина. Ќе стекнете одредена јасност и увид во вашите мисли, како и одредена практика во нивното организирање, што може да биде корисно кога ќе треба да им ги пренесете на другите во иднина.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close