АСТРОЛОГИЈА

Ретрограден Меркур во Овен од 1. април: Подгответе се за големи промени – ова е можност да размислите за вашите постапки

Водолии, подгответе се за период во кој вашиот стил на комуникација и мисловни процеси ќе бидат во фокус.

Вие сте природно искрени, што е предност, но може да забележите зголемени недоразбирања.

Додека влијанието на Овенот поттикнува директност, ретроградноста може да направи вашиот пристап да изгледа премногу силен. Размислете како давате и примате информации.

Ретрограден Меркур во Овен

Риби, искористете го овој период како можност да го стегнете буџетот и навиките за трошење. Влијанието на Овенот може да ве искушува да бидете импулсивни, затоа бидете внимателни и размислете каде треба да се прилагодите.

Ретрограден Меркур во Овен – клучни датуми:

За време на ретроградното движење, се чини дека планетата се движи во спротивна насока од нашата перспектива на Земјата. Очигледното движење наназад е едноставно оптичка илузија. Меркур оди ретроградно доста често, тоа се случува околу 3-4 пати годишно и трае неколку недели.

Кога планетата оди ретроградна, доаѓа до нарушување во областите на животот со кои владее планетата, како и аспекти поврзани со хороскопскиот знак во кој е ретроградна.

Овој ретрограден период започнува на 1. април 2024 година во 11:14 часот и завршува на 25.04.2024 година во 13:54 часот. Периодот во сенка за оваа ретроградна трае од 18.03. – 13.05.2024 година. Обично има два периоди на бури, а периодите на бури за оваа ретроградна се од 27.03. – 9.04.2024 и 16.04. – 4.05.2024 година.

Овој ретрограден период целосно се одвива во Овен, знак познат по својата огнена и енергична природа. Тоа е време исполнето со страст, мотивација и возбуда.

Можеме да се најдеме со огромно количество енергија и ентузијазам, несигурни како ефективно да ја канализираме. Алтернативно, може да ни недостасуваат потребните вештини или ресурси за да ги постигнеме нашите желби, што ќе резултира со значителна фрустрација и иритација.

Постои склоност кон лесно вознемирување и раздразливост, што доведува до чести конфликти и несогласувања.

Еве неколку работи што треба и што не треба за време на ретроградниот период:

Не правете го ова:

– да доминирате во разговорите; оставете простор и за други гласови.

– да ги наметнувате вашите верувања или желби на другите.

– да донесувате предвремени заклучоци или избрзани одлуки врз основа на моментални реакции.

Направете го ова:

– водете интроспективни разговори за да бидете сигурни дека се почитувате себеси и вашите лични верувања/вистини.

– погрижете се вашиот глас да се слушне и искажете ги вашите мисли.

– практикувајте вежби за дишење и други техники за заземјување.

Како ретроградниот Меркур ќе влијае на секој хороскопски знак?

Овен
Подгответе се за предизвикувачкиот период што следи. Овој период може да биде малку тежок, со затемнување кои откриваат нови аспекти на вашата личност, а Меркур додава збунувачки пресврт во мешавината.

Идентитетот и концептот за себе доаѓаат во фокус во оваа фаза. Можеби ќе почувствувате потреба да го промените вашиот изглед или да го освежите начинот на кој се претставувате пред светот. Од друга страна, може да наидете на низа фрустрирачки неуспеси, поради кои се чувствувате како постојано да се борите против струјата.

Како Овен, трпението не е секогаш вашата силна страна, но сега е клучно повеќе од кога било. Искористете го ова време за да го прилагодите вашето темпо и да избегнете исцрпеност додека се подготвувате за претстојниот ретрограден Меркур.

Бик
Во овој период ќе ви се зајакнат соништата, имагинацијата и интуицијата. Искористете ја оваа можност повторно да се поврзете со вашите најдлабоки мисли и да ја допрете вашата суштина.

Вашиот дух е сложено поврзан со универзумот, затоа дадете приоритет на активности како медитација или дневник како би забавиле и размислиле.

Внимавајте на создавање претпоставки или впуштање во мелодрама, фокусирајте ја својата енергија на она што е навистина важно и избегнувајте да инвестирате во непостоечки прашања.

Близнаци
За време на овој ретрограден Меркур, може да се чувствувате малку немирно. Бидете претпазливи за конфликти во вашата заедница и стремете се кон автономија без пречекорување на границите (и не дозволувајте другите да ве газат!).

Можеби се чувствувате како осамен волк, и тоа е во ред. Само погрижете се да не ве туркаат наоколу или да не влијаат премногу на вас.

Фокусирајте се на проширување на вашата свест за вашите цели и наоѓање поголема автономија во нивното постигнување.

Рак
Може да почувствувате како се создаваат тензии во вашата кариера за време на овој ретрограден период. Како грижлива личност, природно е да ги ставите другите на прво место, но сега е време да размислите како вашите постапки се усогласуваат со вашите сопствени цели и аспирации.

Бидете внимателни кога влегувате во нови деловни потфати, бидејќи Меркур може да предизвика непотребна драма. Вежбајте трпение со вашите колеги и со себе.

Ако работата не напредува толку брзо како што сакате, земете ја како знак од универзумот да забавите. Спротивно на тоа, ако работите се движат премногу брзо и се чувствувате преоптоварени, сфатете го тоа како знак за делегирање задачи. Искористете ја оваа можност за да бидете сигурни дека вашите напори ќе бидат препознаени и ценети.

Лав
Можеби ќе почнете да ги преиспитувате вашите верувања, што е клучно за личен раст. Очекувајте конфузија и вознемиреност во овој период.

Бидете внимателни кога патувате или тргнувате на патувања – иако тоа не е забрането, постапете со претпазливост. Избегнувајте да станете премногу екстровертни и да ја изгубите од вид околината.

Иако имате моќ да ги дефинирате вашите вредности, запомнете дека другите имаат своја автономија. Запомнете дека учењето често доаѓа од поврзувањето со другите.

Девица
Во ова време, може да откриете некои длабоки трауми или скриени аспекти од себе. Не ги потиснувајте – наместо тоа, соочете се со вашите внатрешни демони директно.

Овој ретрограден Меркур ве поттикнува да испитате што ве спречува да напредувате. Дали избегнувате да се соочите со проблемите што ве мачат?

Силно предлагаме да пишувате дневник, да барате терапија или да ги имате оние тешки разговори што ги избегнувате. Клучот е да се даде приоритет на вашата благосостојба и да се одговори на вашите потреби како поединец.

Вага
Интеракциите со другите може да се соочат со предизвици во овој период. Деловните договори можат да бидат особено проблематични, па затоа е од клучно значење темелно да се разгледаат сите документи пред потпишувањето.

Бидете особено внимателни кон партнерот доколку сте во брак, а доколку планирате свршувачка или свадба, не грижете се – сепак можете! Само осигурајте се дека сите договори се пристапуваат со трпение и грижа.

Во врската може да настанат тензии, затоа внимавајте како се наметнувате кај партнерот.

Скорпија
За време на овој ретрограден Меркур, може да се чувствувате слабо, па затоа е важно да го забавите. Дејствувајте со намера и воспоставете стратегии за да спречите исцрпеност.

Ова може да значи намалување на работните обврски, релаксација во теретана или дополнителна грижа за вашиот имунитет. Одвојте малку време да го прегледате вашиот распоред и да ги идентификувате задачите што можете да ги делегирате или целосно да ги отстраните.

Со можна конфузија и недоразбирања во воздухот, бидете трпеливи и преземете ја контролата над вашите денови по ваши услови.

Стрелец
Подгответе се, бидејќи овој ретрограден период ви се загрева. Внимавајте на старите пламени кои повторно се разгоруваат, бидејќи ова е класично сценарио за ретроградно на Меркур.

Искористете го ова време за да размислите за работи поврзани со вашите страсти. Дали сте премногу импулсивни во љубовта? Можеби претерано се препуштате, или можеби се задржувате себеси да не ја прифатите вашата автономија и да најдете радост.

Не се препуштајте непромислено во овој период, туку одвојте време за себе повторно да се поврзете со она што ви носи среќа. Запомнете, вие сте одговорни за вашето задоволство, но секогаш почитувајте ги другите на патот.

Јарец
Природно сте енергични на работа, но сега е време да се фокусирате на домашните работи. Ретроградното може да предизвика драма, без разлика дали се работи за семејни или домашни проблеми, како што е славината што протекува.

Искористете го овој период за чистење и решавање на долгогодишните проблеми за да не бидете оптоварени подоцна. Размислете за вашата улога дома и за вашите обврски.

Преземете внимателна акција без брзање или сечење на аглите. Трпението е клучно за да се избегне непотребен стрес во овој период.

Водолија
Водолии, подгответе се за период во кој вашиот стил на комуникација и мисловни процеси ќе бидат во фокус. Вие сте природно искрени, што е предност, но може да забележите зголемени недоразбирања.

Додека влијанието на Овенот поттикнува директност, ретроградноста може да направи вашиот пристап да изгледа премногу силен. Размислете како давате и примате информации. Можеш ли наметливо да ја споделиш својата перспектива додека оставаш простор за другите?

Прифатете ја вашата хуманитарна природа за да поттикнете хармонија во ова време.

Риби
Во средината на вашето тековно патување на трансформација, овој транзит носи уште еден бран на промени. Време е да го преиспитате односот со материјалните поседи и финансиите.

Прифатете го овој период како можност да го стегнете буџетот и навиките за трошење. Влијанието на Овенот може да ве искушува да бидете импулсивни, затоа бидете внимателни и размислете каде се потребни прилагодувања.

Згора на тоа, може да се борите да ги потврдите вашите сопствени желби и вредност. Дали пасивно чекате работите да се случат? Користете го овој ретрограден Меркур за да ги истражувате и одлучно да ги следите вашите цели и желби.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close