ЗДРАВЈЕ

Сезона на млад кромид: Кои се сите негови здравствени придобивки?

Добро ни е познато дека вкусните јадења се незамисливи без млад кромид, а она за што помалку сме свесни додека го консумираме е колку е богат со хранливи материи, како и фактот дека е полн со витални витамини и минерали.

Познат и како млад кромид или зелен кромид, тој има антибактериски својства, штити од воспаленија и помага при настинки, а одличен е и за подобрување на варењето.

млад кромид

Хранливи материи и витамини присутни во млад кромид се фосфор, магнезиум, фолна киселина, калциум, витамин А, К, Ц и витамин Б2, како и прилично голема количина на влакна. Исто така, има многу малку јаглехидрати, масти и калории. Богат е со антиоксиданси, кверцетин и соединенија богати со сулфур. Други хранливи материи во зелениот кромид вклучуваат хром, бакар и тимин.

Помага во одржување на крвниот притисок
Младиот кромид е богат со соединенија што содржат сулфур. Овие сулфурни соединенија се одлични за одржување на крвниот притисок. Значи, пожелно е луѓето кои страдаат од крвен притисок да додадат кромид во исхраната. Само внимавајте да не употребувате многу сол при готвењето на овие зеленчуци ако се соочувате со хипертензија.

Се користи за подобрување на имунитетот
Како што споменавме погоре, тој е богат и со витамин Ц. Овој витамин е многу важен за зајакнување на имунитетот. Помага дури и да се изградат бели крвни зрнца кои се борат против инфекциите. Витаминот Ц има и антибактериски својства, поради што младиот кромид се бори против болести како кашлица, грип и настинка. Единственото нешто на кое треба да внимаваме е веднаш да го консумираме младиот кромид бидејќи витаминот Ц е многу испарлив, па дел од витаминот Ц се губи доколку го држиме предолго во воздух.

Во борбата против дијабетесот
Имено, истражувањата покажале дека младиот кромид е многу погоден за луѓето со дијабетес поради хромот, минерал кој го контролира дијабетесот. Се смета дека недостатокот на хром предизвикува отпорност на инсулин, кој најчесто му претходи на дијабетесот. Исто така, алил-пропил-дисулфид, соединение во младиот кромид, го стимулира лачењето на инсулин важен за одржување на нормално ниво на шеќер во крвта.

Има придобивки во намалувањето на ризикот од рак
Антиоксидантното и сулфурното соединение во него му помага на телото да ги елиминира штетните слободни радикали, кои главно се предизвикани од загадувањето, внатрешните механизми на телото и стресот.

За спречување на стомачни компликации
За ова се одговорни влакната присутни во него. Без разлика дали го јадете сирово или варено, тоа ќе му помогне на вашиот дигестивен систем да работи подобро.

Го одржува здравјето на срцето
Помага и за намалување на нивото на холестерол во телото. Витаминот Ц присутен во него ве става на помал ризик од срцеви заболувања. Истражувањата докажаа дека витаминот Ц помага во намалување на воспалението и ги релаксира крвните садови кои носат крв до срцето, а со тоа го штити срцето од срцев или мозочен удар.

Го подобрува здравјето и изгледот на кожата
Витаминот Ц присутен во кромидот е хранлива материја која помага во синтезата на колаген во телото. Овој колаген е неопходен за одржување на еластичноста на кожата. Исто така, ја дава потребната мазност на кожата, па дури и помага да се спречи создавањето на брчки.

Помага во губење на тежината
Бидејќи има многу малку маснотии и калории, кромидот се смета за соодветен зеленчук за подготовка на нискокалорични оброци. Исто така, влакната во него ви даваат чувство на ситост, поради што не јадете многу, а поттикнуваат и слабеење.

Корисно е и за здравјето на очите
Тој е одличен извор на витамин А и антиоксиданси, кои играат клучна улога во одржувањето на здравјето на очите и помагаат да се спречи губење на видот.

Предност во градењето на здравјето на коските
Истражувањата покажаа дека консумирањето на три млади кромидчиња секој ден може да ја задоволи потребата на организмот за витамин К. Овој витамин е неопходен за згрутчување на крвта и за здравјето на коските. Истражувањата покажаа дека луѓето кои консумираат зелен кромид имаат намален ризик од остеопороза.

Facebook коментари:

Напишете коментар

Back to top button