ЗДРАВЈЕ

Намирници кои ги „уништуваат“ цревата: Некои од нив ги консумираме секој ден

Цревните проблеми може да се појават на многу различни начини. Гасови, надуеност, запек, дијареа и грчеви се само некои од симптомите, а прекумерното консумирање одредени намирници може да ги влоши уште повеќе.

Чипсот е прв на листата на намирници кои треба внимателно да се консумираат. Содржи голема количина јаглехидрати и тоа доведува до надуеност и гасови. И чипсот побавно се вари бидејќи се пржи. Познато е и дека мрсната храна предизвикува металоиди.

Можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека гума за џвакање може да влијае на дигестивниот тракт. Многу видови гуми за џвакање се направени од шеќерни алкохоли, кои телото не може целосно да ги свари.

Проблем може да биде и рафинираниот шеќер, кој се наоѓа во слатките. Истражувањата покажаа дека предизвикува воспаление на цревата, што доведува до низа проблеми, вклучувајќи нерамнотежа на корисни цревни бактерии и метаболичко нарушување.

Се разбира, не можеме целосно да се откажеме од потрошувачката на шеќер, но можете да се одлучите за поздрави опции. Јадете овошје наместо слатки и намалете ја количината на шеќер што ја додавате во кафето.

Познато е дека зелката предизвикува проблеми со варењето со симптоми како што се надуеност, грчеви и гасови. Тоа е затоа што содржи рафиноза. Во оваа група на зеленчук спаѓа и гравот.

Обрнете внимание на потрошувачката на лут сос. Капсаицинот му дава посебен вкус, но предизвикува несакани ефекти како рефлукс на киселина и грчеви во стомакот. Ако веќе имате проблеми со цревата, најдобро е да ги прескокнете сите облици на зачинета храна, вклучувајќи лут сос и салса.

 

Напишете коментар

Back to top button