ЗДРАВЈЕ

Ѓумбир: Чувар на здравјето за време на настинки

Ѓумбирот има многу долга историја на употреба во различни форми на традиционална и алтернативна медицина.

Помага во борбата против настинка и грип, ја намалува треската, делува антивоспалително, ја смирува иритирачката кашлица, помага при бремености, проблеми со варењето. Постојат студии според кои ѓумбирот делува на намалување на шеќерот во крвта и нивото на лошиот холестерол, како и на спречување на формирање на згрутчување на крвта.

Gumbir

Уникатниот мирис и вкус на ѓумбирот доаѓа од неговите природни масла, од кои најважен е џинџерол. Џинџеролот е главното биоактивно соединение одговорно за многу лековити својства на ѓумбирот.

Според истражувањата, џинџеролот има моќни антиинфламаторни и антиоксидантни ефекти. На пример, може да помогне во намалувањето на оксидативниот стрес, кој е резултат на прекумерните слободни радикали во телото.

Ѓумбирот е полн со антиоксиданси, соединенија кои го спречуваат стресот. Тие можат да му помогнат на вашето тело да се бори со хронични болести како висок крвен притисок, срцеви заболувања и белодробни заболувања. Ѓумбирот најмногу се користи како лек за настинка и за подобрување на циркулацијата. Имено, кога се чувствуваат грозници и други симптоми на настинка, чајот од ѓумбир се користи како средство за загревање.

Во една студија од 2015 година на 41 учесник со дијабетес тип 2, консумирањето два грама ѓумбир во прав секое утро на празен стомак го намалува шеќерот во крвта за 12 проценти.

Исто така, драматично го подобрил хемоглобинот A1c (HbA1c), маркер за долгорочно ниво на шеќер во крвта. HbA1c бил намален за 10 проценти во период од 12 недели.

Забележано е намалување на односот на аполипопротеин Б/Аполипопротеин А-I за 28 проценти и намалување на малондијалдехид (МДА) за 23 проценти, што е нуспроизвод на оксидативниот стрес. Високиот сооднос ApoB / ApoA-I и високите нивоа на MDA се главните фактори на ризик за срцеви заболувања.

Сепак, имајте на ум дека ова беше само една мала студија. Резултатите се неверојатно импресивни, но треба да се потврдат со поголеми студии пред да се дадат какви било препораки.

Овој совет се однесува на умерено консумирање на ѓумбир, а при контрола и одредување на терапија задолжително консултирајте се со лекар за начинот на користење на ѓумбирот.

Ѓумбирот може да го забави згрутчувањето на крвта, така што неговата конзумација не се препорачува за пациенти на антикоагулантна терапија.

Земањето ѓумбир заедно со лекови кои исто така го забавуваат згрутчувањето може да го зголеми ризикот од модринки и крварење.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close