ЗДРАВЈЕ

Еве што ќе се случи со телото ако не јадете чоколадо еден месец

Иако знаеме дека шеќерите во слатките негативно влијаат на здравјето, повеќето од нас не можат да одолеат на чоколадото. Што ќе се случи со телото ако не јадете чоколадо еден месец?

Добра идеја е да го намалите внесот на шеќер, а тоа важи и за темните чоколади кои се омилени на повеќето луѓе.

чоколадо

Доколку не јадете чоколадо следниот месец, еве какви позитивни промени ќе се случат во вашето тело:

Промени во расположението
Ако одлучите да се откажете од чоколадото, го намалувате внесот на шеќер. Промените во нивото на шеќер во крвта доведуваат до промени во расположението, желба и други нездрави однесувања.

Шеќерот може да ја исцрпи енергијата, а ако не консумирате чоколадо, ќе забележите очигледна разлика.

Подобро спиење
Чоколадото содржи кофеин и ако го јадете подоцна во текот на денот, може да имате проблеми со спиењето.

Ова слатко задоволство може да ве држи будни со часови. Ако го елиминирате, може да забележите дека сте поопуштени и подобро спиете.

Емоционална свест
Сигурно ви е познато дека многу луѓе ги „решаваат“ лошите чувства со јадење чоколадо. На овој начин сакаат да ги смират своите емоции, дури и кога немаат желба да јадат.

Со исклучување на чоколадото, можете да допрете до емотивен свет и да помогнете во подобрување на вашата исхрана.

Помал ризик од болести
Исхраната богата со шеќер може да доведе до поголем ризик од развој на безалкохолни масни заболувања на црниот дроб.

Со намалување на потрошувачката на чоколадо, можете да го намалите ризикот од оваа болест, дијабетес и прејадување, па дури и кардиоваскуларни болести.

Доколку сакате да најдете поздрава алтернатива, чоколадото можете да го замените со овошје и јаткасти плодови.

Subscribe
Notify of
1 Коментар
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] љубители на слатко во регионот се Словенците со 19,4 килограми и жителите […]

Back to top button
close