УБАВИНА

Тајната што треба да ја знае секоја жена – еве како црната облека влијае на вашата енергија!

При изборот на бојата на облеката, потрудете се да ги изберете нијансите во кои најдобро се чувствувате, бидејќи тоа пред се ќе поттикне позитивна енергија.

Crna obleka

Меѓутоа, ако сакате да го знаете подлабокото значење и симболиката на боите, можете да ги погледнете толкувањата на традицијата на фенг шуи, како и психолошкото значење на боите.

Што симболизира црната боја?
Најчесто луѓето во духовна смисла го поврзуваат со негативна енергија и тага, а според источниот фенг шуи, црната има многу врска со водата.

Експертите сметаат дека тоа се должи на фактот што црнилата ја рефлектираат длабочината и бесконечноста на водениот елемент. Гардероба од потемни нијанси во фенг шуи се толкува како знак на стабилност.

Ако имате важен состанок или многу важна задача или работа, носете повеќе црно. Сепак, експертите за фенг шуи предупредуваат дека не треба да се облекувате од глава до пети во црно, туку внимателно да ја дозирате оваа боја.

Црната боја го подобрува ефектот на другите бои, па затоа е подобро да не биде главна.

Пазете се од вишокот црно во детската облека
Психолозите велат дека црната боја ја избираат оние луѓе кои сакаат да создадат впечаток на мистерија. Црната облека е неверојатно енергично привлечна за луѓето околу вас.

Ако сакате да привлечете внимание додека изгледате пристојно и елегантно, облечете црно. Ова функционира одлично и на првиот состанок. Луѓето несвесно повлекуваат паралели помеѓу богатството, успехот и црната боја, затоа искористете ги во ваша корист.

Експертите за боја препорачуваат ограничување на црната боја и освежување на црната комбинација со други бои. Најдобрите опции се црно-црвено, црно-бело и црно-сино.

Следниот пат кога ќе се запрашате како црната боја влијае на вашата енергија, не грижете се, само носете ја, но обидете се да избегнете секое парче облека да биде црно.

Играјте си со црна и други бои за да создадете идеална комбинација на енергија и мода.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close