СВЕТ

Рускиот тенисер Андреј Рубљов вели дека годините се само бројка кога е Новак Ѓоковиќ во прашање

И на 35 години српскиот ас продолжува да ги поместува границите, го освои Австралија опен, се врати на чело на АТП караванот и следниот понеделник ќе го собори апсолутниот рекорд на Штефи Граф, по број на недели поминати на првото место.

– Во суштина се е можно. На 35 години тој се уште може да биде најдобар во светот и да соборува рекорди. Ако работите правилно, можете да бидете на највисоко ниво. Годините не се важни – рече Рубљов и се осврна на своите забави:

– Ако ги поправам работите што морам, играта и резултатите ќе бидат подобри. Во принцип и пласман.

Рубљов моментално е петти во светот, израмнувајќи го неговиот најдобар пласман во кариерата.

Неделава е во Доха каде е прв носител, а во второто коло ќе игра со подобриот од дуелот Талон Грикспур и Квентан Алис.

Слични објави