СВЕТ

Расте воениот буџет на двете најголеми армии во светот – американската и кинеската

Поради конкуренцијата за влијание во светот и по овогодинешните настани околу Тајван и превирањата околу Украина, и САД и Кина ги зголемија своите воени трошоци оваа година.

Откако во декември беше одобрена подарежлива сума на пари за Пентагон, во неделата дојде вест од Пекинг дека кинескиот одбранбен буџет ќе биде зголемен за околу седум отсто, па оваа година би требало да изнесува 224 милијарди долари, пренесува АП.

Американскиот Конгрес одобри 858 милијарди долари за одбрана во 2023 година, што е зголемување за околу осум отсто во споредба со 2022 година.

Американската и кинеската армија се двете најголеми армии во светот. И Вашингтон и Пекинг одобрија повеќе пари за војската и покрај фактот што нивните економии сè уште се опоравуваат по епидемијата на корона вирусот.

Владата на претседателот Си Џинпинг се согласи да го зголеми воениот буџет, иако економскиот раст на Кина минатата година беше најбавен во последните четири децении. Кинеската економија порасна за три проценти во 2022 година, додека пред пандемијата, бруто домашниот производ порасна за околу осум проценти, а во 2007 година за дури 14 проценти. Владата на Кси најавува дека домашната економија ќе порасне за пет проценти во 2023 година, додека Меѓународниот монетарен фонд прогнозира дека кинеската економија ќе расте со стапка од околу четири проценти во оваа деценија.

Американската економија минатата година порасна за нешто повеќе од два отсто. Парите што ги добива американската армија не може да се споредат со ниту еден друг воен буџет во светот. Пентагон троши повеќе пари од следните неколку најголеми армии заедно (некои извори велат дека повеќе од седум, а некои повеќе од следните девет армии заедно). Америка лани потрошила 90 милијарди долари само за помош на Украина, што е повеќе од рускиот воен буџет. Според Стокхолмскиот меѓународен институт за мировни истражувања (познат како Сипри), воениот буџет на Русија е околу 65 милијарди долари, иако се зборува за зголемување на 85 милијарди долари.

Во Вашингтон, тие проценуваат дека реалните кинески распределби за армијата може да бидат двојно повисоки од пријавените. Според податоците на Сипри, Кина троши околу 293 милијарди долари за одбрана.

Ривалството со големите сили зазема централно место во најновите одбранбени доктрини во САД, па затоа во Вашингтон внимателно го следат напредокот на кинеската војска. Кина има најголема пешадија и најголема морнарица на планетата, најголем број авиони во Индо-Пацификот и продолжува да ја развива својата војска, вклучително и нуклеарно оружје. Дел од тоа покажа и во август, кога водеше воени вежби во близина на Тајван. Маневрите беа одговор на тогашната претседателка на Претставничкиот дом Ненси Пелоси која го посети Тајпеј и покрај кинеските приговори. Додека владата на Кси повторува дека територијата е дел од Кина, Вашингтон го признава кинескиот суверенитет, но и ги одржува најблиските врски со Тајван, на кој исто така му продава оружје.

Со децении, Вашингтон не беше јасен за Тајван бидејќи водел политика позната како „стратешка двосмисленост“. Претседателот Џозеф Бајден до одреден степен го смени, бидејќи постојано изјави дека ќе ја испрати војската да го брани Тајван во случај на кинески напад. Прашањето стана во центарот на вниманието со руската инвазија на Украина, а американскиот генерал Мајк Минихан предвидува дека САД и Кина ќе влезат во војна за Тајван во 2025 година. По избувнувањето на војната во Украина и кинеските маневри, Тајпеј ги зголеми нарачките за оружје од Америка.

Кинеско-американските односи се влошија поради неодамнешната шпионска афера, кога Америка забележа кинески балон над нејзината територија, кој потоа го уништи. Додека администрацијата на Бајден се осврна на извидничка мисија, Пекинг одговори дека се работи за метеоролошки авион. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во февруари изјави дека владата на Кси размислува да и испорача оружје на Русија за војната во Украина, што Кина го негираше, но што стана нова точка на расправија меѓу двете најголеми светски сили.

Слични објави