СВЕТ

Франција и продава на Полска два сателита за набљудување на националната територија

Франција и продава на Полска два сателити за набљудување на националната територија, изјави денеска францускиот министер за одбрана Себастиен Лекорну.

Двете земји денеска го верификуваа договорот за набавка на сателити, објави Ројтерс.

Сателит

– Овој голем договор ја одразува довербата на Полска во нашите технологии и индустрии – рече Лекорну по средбата со својот полски колега во Варшава.

Полската агенција за вооружување објави дека нето вредноста на зделката е околу 575 милиони евра.

Инаку, лансирањето на полските сателити во вселената, произведени од Airbus Difens & Prostor, треба да биде завршено до 2027 година.

 

Напишете коментар

Back to top button