СВЕТ

Амазон најави отпуштање на 18.000 работници

Извршниот директор на американската компанија за онлајн трговија Амазон, Анди Џеси, најави дека компанијата планира да отпушти повеќе од 18.000 работници.

Џеси ја објави информацијата за отказот на вработената на веб-страницата на Амазон, пренесува Ројтерс.

amazon

Извршниот директор на Амазон рече дека разговорите со работниците ќе започнат на 18 јануари и дека погодените од отпуштања ќе добијат помош во форма на отпремнина и поддршка за наоѓање друга работа.

Најпогодени од отпуштањата ќе бидат секторите на онлајн продавницата Amazon Stors, како и секторите за управување со човечки ресурси, се вели во соопштението.

Амазон, чие седиште е во Сиетл, веќе почна да отпушта работници во декември, а потоа извор од компанијата изјави за Ројтерс дека 10.000 луѓе ќе бидат отпуштени.

Амазон вработува повеќе од 1,5 милиони работници на глобално ниво и според проценките, се подготвува за забавување на растот на бизнисот, бидејќи зголемувањето на инфлацијата ги принудува бизнисите и потрошувачите да ги намалат трошоците, според Ројтерс.

Во пресрет на очекуваната рецесија и поради послабите деловни резултати, отпуштања во претходните месеци веќе најавија, меѓу другото, и Мета, компанијата во чии рамки работат Facebook и Instagram, од која беше најавено дека ќе отпуштат повеќе од 11.000 работници, како и американската софтверска компанија Мајкрософт, која најави дека ќе отпушти околу 1.000 од нив.

Facebook коментари:

Напишете коментар

Back to top button