МАКЕДОНИЈА

Последна најава на Европското првенство во танци 2023 со извондреден џубокс настан

Вчера, 28.05.2023, Ист Гејт Мол беше „преплавен“ од музика, ритам и наелектризирана атмосфера со извонредниот „Џубокс“ настан што го зазеде централното место, одбележувајќи го возбудливото одбројување до престижното Европско првенство во танци 2023.

DSC07371

Настанот ги воодушеви посетителите со својот волшебен амбиент и изведби кои ја возбудуваат душата. Главниот атриум на Ист Гејт Мол беше трансформиран во динамичен подиум за танцување, преполн со возбуда и прикажување на огромните вештини и креативност на талентираните танчери. Присутните беа почестени со хипнотизирачки приказ на различни стилови на танц, кои се движат од современи танци до хип-хоп и други стилови.

Многу возбудливи мелодии, во комбинација со енергичната кореографија во изведба на професионални танчери, го „запалија“ духот на сите присутни, оставајќи неизбришлив впечаток во срцата и умовите на публиката.

DSC07377

Настанот послужи како увертира за претстојното Европско првенство во танци 2023, кое ќе се одржи од 6 јуни до 10 јуни во СП Борис Трајкоски.

Скопје ја има честа да биде домаќин на овој престижен натпревар, кој ќе ги пречека танчерите од сите краишта на Европа да ги покажат своите исклучителни таленти и се натпреваруваат за посакуваната титула- Европски шампиони. Шампионатот ќе има разновидна палета на категории, вклучувајќи соло, дуо и групни изведби, обезбедувајќи динамично и волшебно искуство и за учесниците и за гледачите.

„Овој настан совршено го опфаќа духот на претстојното Европско првенство во танци, покажувајќи го огромниот талент и страста што танчерите од цела Европа ги носат на сцената. Со нетрпение очекуваме да им посакаме добредојде на учесниците и гледачите на она што ветува дека ќе биде навистина спектакуларно и незаборавно првенство“,  изјави Трајче Петковски.

Како што се наближува првенството, во Скопје продолжува да расте исчекување и возбуда. Овој возбудлив настан ветува дека ќе постави нови одредници во светот на танцот и ќе создаде трајни спомени за сите вклучени.

Не пропуштајте ја шансата да посведочите како најдобрите европски танчери се натпреваруваат за слава со извонреден приказ на вештина и уметност.

Subscribe
Notify of
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
close