#ЗГОТВИТУРЛИТАВА

Празнични колачиња со џем од јагоди

Овие колачиња се одлични за претстојните празници. Во понатамошниот текст ќе ви објасниме како да ги направите.

Потребно е:

1/2 чаша омекнат путер

1/4 чаша кафеав шеќер

1 јајце

1/2 кафена лажица екстракт од ванила

1 лажица брашно

1/4 чаша ситно сецкани ореви

2/3 чаша џем од јагоди

1/4 кафена лажица сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 300 степени и подмачкајте ја хартијата за печење. Одвоете ја жолчката од белката и зачувајте ја белката. Со миксер изматете ги путерот, шеќерот и жолчката. Додадете ја ванилата, брашното и солта и мешајте додека не се соединат.

Од тестото направете топчиња. Потопете ги во белката од јајцето, а потоа во оревите. Наредете ги за печење и печете 5 минути. Откако ќе ги извадите, со палецот направете вдлабнатина во секое колаче и додатете од џемот во секоја вдлабнатина. Печете уште 8 минути.

Слични објави