#ЗГОТВИТУРЛИТАВА

Без миксер и рерна, оваа бајадера е готова за 15 минути

Состојки:
За Бајадера

 • 9 лажици вода
 • 200 грама шеќер
 • 150 грама ореви, бадеми или лешници
 • 250 грама мелени Petit Beurre бисквити
 • 170 грама путер
 • 100 грама темно чоколадо
 • рум

За глазура :

 • 100 грама темно чоколадо
 • малку масло

  Подготовка:

   1. Во тенџере , додадете вода и шеќер и гответе на тивок оган додека шеќерот целосно не се раствори.
   2. Додадете путер , отстранете од шпоретот и мешајте додека не се раствори.
   3. Кога путерот е безмалку истопен , додадете ореви и бисквити – се меша додека не се добие еднаква густа маса .
   4. Добиената смеса се дели на два еднакви делови.
   5. Стопете го чоколадото  на пара и помешајте го во првиот дел од смесата, а во втората додадете малку рум. На послужавник или тацна ставете мрсна хартија за печење и  ставете го првиот дел од смесата (таа со чоколадо) и со рацете оформете коцка – а за да биде правилна, потоа оформете ги рабовите со нож.
   6. Над неа, на ист начин додадете ја и друга смеса и сторете го истото со ножот.
   7. Остатокот од чоколадото се топи на пара. Во него додадете малку масло и се прелива врз Бајадерата
   8. Толку – оставете малку да се стврдне и може да се ужива во неа.
   9. Бајадерата се остава во фрижидер да се стегне и следниот ден со нож се сече на коцки.

Слични објави