GENEVA MOTOR SHOW 2018: Lamborghini Huracan Performante Spyder

424

Најбрзиот Huracan доби и „топлес“ верзија

На минатогодишниот женевски Автосалон Lamborghini ја промовираше Performante верзијата на Huracan, при што беше соопштено дека ова возило постави нов рекорд за продукциски автомобили на Нирбургринг.

Huracan Performante Coupe го помина Нирбургринг за 6 минути и 52.01 секунди, а денес ја претставуваме Spyder верзијата на овој спортист. Неговиот мек покрив се отвора за само 17 секунди.

Huracan Performante Spyder, помеѓу останатото, се одликува и со активен аеродинамички систем Aerodinamica Lamborghini Attiva (ALA), унапредено управување, три режими на возење – Strada, Sport и Corsa, погон на сите тркала, полесен издувен систем и елементи од карбон во внатрешноста.

Погонуван е од добро познатиот 5.2-литарски атмосферски V10 мотор, овој пат со 640кс и 600Nm, во пар со 7-степен менувач со двојна спојка.

Huracan Performante Spyder до брзина од 100км/ч забрзува за 3,1 секунди и не застанува до максималните 325км/ч.

Во Европа ова возило чини 219.585 евра, без данок нормално, а првите испораки стартуваат ова лето.
Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of