Разбудете се од сонот: Најдобрите Божиќни дестинации како од бајките кои мора да ги посетите оваа зима (ФОТО)

ЛАПОНИЈА-Домот на Дедо Мраз

Лапонија не се смета за држава, таа е северна покраина на Финска, нејзината територија се простира уште на три други држави Норвешка, Шведска и Русија. Лапонија е привлечна дестинација поради тоа што е најсеверна точка во Европа и таму живее номадскиот народ, народски познати како лапонци.

rovaniemi-winter-42

ГЕРМАНИЈА

Германија е одлична туристичка дестинација за одмор и релаксација за време на новогодишните и божиќните празници. Покрај прекрасно украсените градови препознатливи се и Божиќните пазари кој се одржуваат секоја година низ сите градови.

germanija

ШВЕДСКА

Доколку се одлучите ова зима да ја посетите Шведска секако дека нема да останете рамнодушни од нај северната точка во Европа Абиско. Абиско претставува идеална дестинација за оние кои се вистински љубители на снегот, тука можат да уживате во прекрасната магија на Аурора светлината.

large_norrsken-over-abisko-839

АВСТРИЈА

Во Австрија дефинитивно ќе ја осетите зимската идила и снегот низ малите гратчиња и села под Алпите каде што се одржуваат Божиќни панаѓури секоја година и каде што можете да си купите секако вид на новогодишни ситници.

avstrija

НОРВЕШКА

Доколку сакате да заминете на некоја романтична дестинација со партнерот дефинитивно Норвешка во овој период од годината е местото како од бајките, со многу декоративни божиќни украси и светкави сијалички насекаде низ улиците ги прават градовите едни од најпосакуваните дестинации за оваа сезона.

circle-of-friends

loading...

КОМЕНТАРИ