Недела на сирники во Hotel Russia & spa

Едно од омилените јадења на ракометарките на Вардар е рускиот десерт сирники. „Сирники“ се нешто помеѓу палачинка и колач од сирење (англискиот „чиз-кејк“). Претставуваат извонреден спој од овие два деликатеса и се составен дел од класичниот руски појадок.

Сирники можат да се конзумираат со слатки додатоци како џем, мед или слатко. За нивна подготовка потребни се јајца, брашно и урда или сирење. Се обликуваат во форма на уштипци, а потоа се печат. Најчесто се јадат слатки и како десерт се служат во ресторанот во хотел Руссиа.
Се знае дека секое семејство во Русија има свој рецепт кој се разликува пред сѐ во соодносот на количината на состојките. Дегустирајте сирники во ресторанот во хотел Руссиа, оваа недела со 15% попуст.

loading...

КОМЕНТАРИ