Култура

Култура

(Скопје, 24.01.2017) – На 3 и 4 февруари 2017 година, во Кинотека на Македонија ќе се одржи Скопје Синема Сити – Загревање. На дводневниот настан ќе биде прикажан ...
0
Култура

Православните христијани денеска ја слават Стара Нова година, а утре Василица. Оние кои не кршеле погача со паричка на Бадник, тоа ќе го сторат вечерва, а во чест ...
0
Култура

Во една соба гореле 4 свеќи, таму било доволно тивко за да се слушне нивниот разговор: Првата свеќа рекла: Јас сум МИР – луѓето не успеваат да ме ...
0
Култура

12 јануари 2017 лето Господово Почитувани верници, браќа и сестри, хумани граѓани и наши читатали, во овие денови на радосно Божикно ликување, кога си спомнуваме за неискажливото Божјо ...
0
Култура

Бадник пред Божиќ е. Сите дома, сите на трпеза, сите се сакаат меѓусебе. Но, искрено, најискрено. И јас и ти бевме како Бадник и Божиќ. Бевме заедно, делевме ...
0
Култура

„Скршената стомна“ е осма по ред претстава на независната театарска куќа „Интимен театар“ од Битола. Претставата е правена по мотиви од германскиот автор Хајнрих Фон Клајст и авторски ...
0
Култура

Оригинален дочек на новогодишната ноќ „НОЌ СО ЅВЕЗДИТЕ“ Сашко Коцев, Игор Џамбазов, Гуру Харе Бенд Новогодишен коктел! Биди поразличен и дочекај ја новогодишната ноќ во МНТ, следуваат безброј ...
0
Култура

Дејствието на „Говорна маана“ се одвива во театар, во гримиорна на еден актер, првенец, на крајот на неговата кариера. Тој се штити себе си така што ги затвора ...
0
Култура

На 22 декември во сутеренот на Домот на градежниците, во склоп на манифестацијата „Денови“ беше промовирана четвртата поетска книга на писателот и поет Стефан Марковски, добитничка на наградата ...
0
Култура

По објавите во дел од медиумите дека менаџерот на Каролина ќе го тужи град Скопје поради откажување на новогодишната прослава на плоштад Македонија, преку социјалните мрежи се огласи ...
0