Религија

Религија

Традиционално, бакалскиот еснаф во Прилеп вчера го прослави својот патрон празник,„Св.Три Светители“. Празникот е  посветен на тројцата светители, Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст кои се сметаат за ...
0
Религија

Во вторник, на 14 февруари, православните верници го обележуваат големиот христијански празник -Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија.   уште од рано ...
0
Религија

Денеска е Преподобен Максим Исповедник. Преподобен Максим се роди околу 580 година во Цариград. Имаше високо потекло. Во младоста се здоби со врвно образование беше најголемиот философски ум ...
0
Религија

МПЦ денешниот ден го посветила и на Света Нина, просветителка на Грузија. Таа е христијански светец. Света Нина е роднина на Ѓoрѓи и на Јувeнал, патријарх на Ерусалим. ...
0
Религија

Храмот Св. Петка во населбата Точила, блеска во ноќта. Новиот храм кој се изгради со помош на стопанствениците во општина Прилеп и голем број на граѓани и семејства, ...
0
Религија

Дваесет и четири годишниот Дарко Јанкоски го фати Светиот крст во Прилеп, кој денеска, по повод празникот Богојавление – Водици, се фрлаше во базенот на хотелот „Сонце ГА“. ...
0
Религија

Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, денес по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, на поглаварот на Македонската Православна Црква, Архиепископот Охридски и Македонски, Господин Господин ...
0
Религија

Православните верници во јануари го прославуваат Богојавление како еден од 15-те најголеми христијански празници. Според христијанската традиција, Христос кога наполнил 30 години, дошол на реката Јордан за да ...
0
Религија

Според традицијата на трпезата на Бадник треба да има непарен број јадења, а неопходно е да се стави храна која ќе Ви донесе среќа, здравје и плодност. Јадењата со ...
0
Религија

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 декември. Денеска е Св. маченици Тирс, Левкиј и Калиник Светите Тирс и Левкиј беа чесни граѓани на Кесарија Витиниска, првиот беше ...
0