Економија

Економија

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,09%. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 не се ...
0
Економија

Без некои поголеми промени на цената на горивата во малопродажба се очекува утрешниот состанок на Регулаторната комисија за енергетика. Според состојбата на светските пазари, вистинско изненадување ќе биде ...
0
Економија

Најниска фиксна и променлива каматна стапка на станбен кредит нуди Силк Роуд банка. Станува збор за фиксна каматна стапка од само ЕУР 2,9%/, за првите 3 години и ...
0
Економија

Завршува откупот на тутунот во државава. Досега се преземени преку 21.000 тони со просечна цена од 196 денари за килограм, информира Сојузот на тутунските здруженија на Македонија. Претседателот ...
0
Економија

Овластениот инспектор за животна средина и комуналните редари од општина Карпош, при континуирана контрола на локација во населбата Бардовци, утврдил неовластено палење на отпад. Притоа, инспекторот побарал асистенција ...
0
Економија

Лидерот во производство и продажба на лифтови, ескалатори, подвижни траки, авио мостови и други транспортни и индустриски системи во Македонија, НОВАКО, член на светски водечката групација ThyssenKrupp, оваа ...
0
Економија

Политиката на Хеленик Петролеум е да осигура непрекинато снабдување со гориво во секоја земја каде компанијата работи. Исто така и во Република Македонија, преку компанијата ОКТА, го разгледуваме ...
0
Економија

Согласно измените во Законот за акцизи на цигарите и производите од тутун, од јули годинава се очекува ново поскапување на цигарите. Цигарите ќе поскапат за најмалку 4 денари ...
0
Економија

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари за литар, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР ...
0
Економија

По повеќе од 7 денари за еден литар поскапеа горивата на српските бензински пумпи во последниве десетина дена. Српските граѓани стравуваат дека во текот на наредните неколку дена ...
0